Co na pewno każda z nas może zrobić dla zdrowia mięśni dna miednicy.

Dziewczyny, nie jest prawdą, że każda kobieta zawsze powinna wzmacniać mięśnie dna miednicy. 

Że po 50 “kegli” rano i wieczorem ustrzeże nas przed nietrzymaniem moczu, czy obniżeniem narządu. Nie, nie.

Jeśli występują u Was objawy ze strony miednicy to trzeba je koniecznie zdiagnozować, bo ich przyczyną może być np. nadmierne napięcie w tym rejonie, w związku czym treningiem siłowym możemy sobie zaszkodzić i pogorszyć objawy.

 Do innych przyczyn mogą również należeć infekcje albo choroby układowe (PO PIERWSZE WIĘC: DIAGNOZA)

 

CO MOŻESZ NA PEWNO BEZPIECZNIE ROBIĆ DLA DNA MIEDNICY

To, co możemy zrobić wszystkie, to: 

  • zadbać o oddech, oddech, oddech –  świadomy, przeponowy oddech to najlepsze, to możemy zrobić dla mięśni dna miednicy. Ruch przepony oddechowej “zaprasza/zabiera” do ruchu mięśnie dna miednicy, wspaniale je aktywizuje i odżywia.
  • zadbać o postawę: starajcie się nie blokować kolan w przeproście w staniu, nie “wisieć na jednym” biodrze, nie siedzieć za długo w jednej pozycji, dbać o otwieranie klatki. Im bardziej neutralnie ustawiona miednica, im mniej “pościskana klatka” tym łatwiej mięśniom dna miednicy zadziałać.
  • zadbać o ruch: niech w miednicy i w jej sąsiadach będzie jak najwięcej mobilności (ruch zapewnia tkankom większy przepływ krwi – a tkanka lepiej ukrwiona, to tkanka lepiej odżywiona i zdrowsza). Kręć koła miednicą, bujaj nią, tańcz, siadaj na podłodze w różnych pozycjach.
  • zadbać o odciążenie jeśli nie mamy przeciwwskazań przyjmujmy pozycje półodwrócone i odwrócone, tak żeby zrobić z dna miednicy dach i odciążyć mięśnie (np. koc pod biodra, nogi na ścianę: jak na zdjęciu).
  • koniecznie, koniecznie zmienić nawyki toaletowe na bezpieczne i wspierające kobiece zdrowie.

Jeśli masz objawy ze strony mięśni dna miednicy, koniecznie skonsultuj się z fizjoterapeutą uroginekologicznym. Zapraszam na wizytę. Zadzwoń 506 714 645