Rozejście mięśnia prostego brzucha – czym się objawia i czy zawsze trzeba je leczyć.

Rozstęp mięśni brzucha, to sytuacja, w której dwie połówki mięśnia prostego brzucha  oddalają od siebie, a rozciągnięciu ulega pasmo tkanki łącznej, które nazywamy kresą białą, biegnące od mostka po spojenie łonowe (pasmo to tworzą “opakowania” ścięgniste mięśni brzucha przechodzące z jednej strony na drugą). Badania podają że zjawisko to występuje w jakimś stopniu u 100% kobiet po 35 tyg. ciąży. Wynika to z faktu, że w ciąży zawartość jamy brzusznej się zwiększa i brzuch musi się do tych warunków zaadaptować, żeby zapewnić dziecku i narządom wewnętrznym, odpowiednio dużo miejsca. Ciało jest bardzo mądre i nic nie dzieje się w nim bez przyczyny, więc i na rozejście nie zawsze patrzy się obecnie  jak na uraz, ale jak na adaptację. 

Mięsień prosty u jednych kobiet schodzi się po porodzie stosunkowo szybko, u innych wolniej, a u niektórych nigdy nie schodzi się całkowicie. Trzeba pamiętać, że samo zwiększenie odległości między mięśniami  nie oznacza jeszcze problemu. Kłopot  pojawia się wtedy, gdy brzuch przestaje być funkcjonalny, to znaczy, kiedy nie jest wstanie reagować odpowiednio na działające na niego siły.

Szerokość rozejścia może być różna u różnych osób i nie jest  głównym parametrem, który świadczy o tym, czy brzuch jest funkcjonalny czy nie. To, co liczy się najbardziej, to zdolność do przenoszenia sił działających na klatkę piersiowa, kręgosłup lędźwiowy miednicę przez mięśnie brzucha i kresę białą.

KIEDY SZUKAĆ POMOCY

  • Jeśli czujesz, że brzuch Cię nie stabilizuje, masz wrażenie, że nie jest “zwarty” i nie podtrzymuje swojej zawartości, masz poczucie, że jest “dziurawy” , boisz się ćwiczyć, nawet go dotykać.
  • Brzuch “stawia” się (na środku brzucha tworzy się wybrzuszenie) , albo zapada, kiedy wykonujesz pewne czynności, np. zmieniasz pozycje w łóżku, podnosisz głowę z leżenia.
  • Jeśli dodatkowo cierpisz na ból pleców, dysfunkcje mięśni dna miednicy (nietrzymanie moczu, obniżenie narządów rodnych) albo problemy trawienne.

SKĄD SIĘ BIERZE PROBLEM 

Dysfunkcyjne rozejście mięśnia prostego brzucha, świadczy o tym, że w ciele panuje jakaś nierównowaga. Że ciało nie daje sobie rady z rozkładem sił albo ciśnień. Nie jest to lokalny problem, który można naprawić wyłącznie kilkoma korekcyjnymi ćwiczeniami.  Wpływ na gojenie tkanek i przywrócenie im normalnej funkcji będą miały: postawa, nawyki dnia codziennego ( w tym sen i dieta), to ile się ruszamy i jak. Aby zapobiec problemowi, albo go zmniejszyć, będziemy musiały spojrzeć na wszystkie te aspekty.

Całe ciało musi działać optymalnie, żeby brzuch był sprawny. I vice-versa: funkcjonalny brzuch, sprawia, że reszta ciała pracuje w lepszych warunkach. A to dlatego, że NIC, ABSOLUTNIE NIC NIE ISTNIEJE W CIELE W IZOLACJI.

JAK SOBIE POMÓC

DBAJ O POSTAWĘ

Jednym z najprostszych sposobów wsparcia swojego ciała jest zadbanie o prawidłową postawę. To jak siedzisz i stoisz ma ogromny wpływ na to, jak działa i goi się Twój brzuch! Jeśli do dbałości o sylwetkę dołączysz rozciąganie tego, co przykurczone (u osób siedzących i matek karmiących to głównie klatka) i wzmocnienie tego, co osłabione (głównie pośladki i plecy), stworzysz swojemu brzuchowi lepsze warunki do wrócenia do formy.

KONTROLUJ CIŚNIENIE

Na ściany brzucha od wewnątrz działa ciśnienie śródbrzuszne. Napiera ono na tkanki brzucha i jeśli są one niewydolne, jeszcze bardziej je osłabia. Naucz się bezpiecznie wstawać z łózka, przybierać odpowiednia postawę podczas kichania, i popraw swoje nawyki toaletowe, a na pewno zobaczysz różnicę.

WYSYPIAJ SIĘ I DOBRZE JEDZ

Ciało potrzebuje do regeneracji wypoczynku i substancji odżywczych. Jeśli chcesz wrócić do sprawności, proś  o pomoc najbliższych i traktuj sen i odżywcze posiłki priorytetowo.

SKONTAKTUJ SIĘ ZE SPECJALISTĄ 

Jeśli niepokoi Cię funkcjonowanie brzucha po ciąży, albo obawiasz się, że masz rozstęp mięśnia prostego (nawet jeśli rodziłaś wiele lat temu), skonsultuj się z fizjoterapeutą,  Czasem tkanki potrzebują wsparcia manualnego i reedukacji, żeby móc wrócić do zdrowia. 

Jeśli mieszkasz na Podhalu lub w okolicach, zapraszam go gabinetu w Maniowach