Mięśnie dna miednicy. Gdzie leżą, za co odpowiadają

Od pracy mięśni dna miednicy zależą nasze podstawowe funkcje życiowe związane z układem wydalniczym, pokarmowym i płciowym. Zaburzenie w obszarze dna miednicy może więc skutkować zaburzeniami związanymi z tymi układami.

Wczesny połóg. Jak wspomóc ciało w regeneracji.

Jak wesprzeć ciało w pierwszych godzinach po porodzie? Jeśli jesteś świeżo upieczoną mamą, albo jesteś w ciąży i chcesz świadomie przygotować się do połogu, ten artykuł jest dla Ciebie. Pamiętaj, że Ty po porodzie też jesteś ważna.

Obniżenie narządu. Co to jest i gdzie się leczyć.

Poniższe informacje, są dla Ciebie, jeśli podejrzewasz u siebie lub masz zdiagnozowane obniżenie narządu rodnego. Przeczytaj je również, gdy czujesz, że z Twoim kroczem po prostu dzieje się coś niedobrego. Nie ignoruj swojej intuicji i nie daj się zbyć. Jeśli pracownik medyczny ignoruje Twoje obawy, poszukaj wsparcie gdzie indziej.

Co na pewno każda z nas może zrobić dla zdrowia mięśni dna miednicy.

Dziewczyny, nie jest prawdą, że każda kobieta zawsze powinna wzmacniać mięśnie dna miednicy. Że po 50 “kegli” rano i wieczorem ustrzeże nas przed nietrzymaniem moczu, czy obniżeniem narządu. Nie, nie. Jeśli występują u Was objawy ze strony miednicy to trzeba je koniecznie zdiagnozować, bo ich przyczyną może być np. nadmierne napięcie w tym rejonie, w związku czym treningiem siłowym możemy sobie zaszkodzić i pogorszyć objawy.

Objawy ze strony dna miednicy mogą być spowodowane nadmiernym napięciem mięśni dna.

U bardzo wielu kobiet problemy z mięśniami dna miednicy są związane nie z nadmiernym rozciągnięciem tych mięśni, ale z ich nadmiernym napięciem ( u kobiet po porodzie drogami natury też). Napięcie, nie oznacza siły. Jeśli tkanka jest stale w stanie podwyższonego napięcia i nie potrafi się rozluźnić, staje się niewydolna (mięsień nie jest w stanie wykonać swojej pracy). Przeczytaj, jakie objawy może dawać nadmierne napięcie mięśni dna miednicy.

Pielęgnacja rany i blizny po nacięciu krocza.

Blizna po pęknięciu krocza czy jego nacięciu, jak każda inna głęboka blizna, może tworzyć zrosty i wpływać negatywnie na ruchomość otaczających ją tkanek i wywoływać rożnego rodzaju dolegliwości. Niektóre kobiety nawet długo po porodzie odczuwają miejsce blizny jako sztywne, albo ciągnące - taką  bliznę na pewno trzeba mobilizować. Innym razem, wydaje się, że po ranie nie ma śladu, ale występują inne objawy.