Pielęgnacja rany i blizny po nacięciu krocza.
Nacięcie krocza to procedura chirurgiczna, bardzo często stosowana podczas porodu siłami natury ( w języku medycznym to epizjotomia).
Wyróżniamy dwa typy nacięć pośrodkowe i boczne – spójrz na rysunek:
Nacięcie wykonuje lekarz lub położna specjalnymi nożyczkami w znieczuleniu miejscowym, na szczycie skurczu – kiedy tkanki są napięte przez napierającą na nie główkę dziecka. Przecinana jest skóra oraz powierzchowne mięśnie dna miednicy z błoną śluzową. Po porodzie rana zostaje zszyta (najczęściej rozpuszczalnymi nićmi). Następnie goi się i zabliźnia – to bardzo ważne, żeby na obu tych etapach o nią zadbać.
WSPIERANIE GOJENIA SIĘ RANY
To bardzo ważne, żeby zapewnić ranie jak najlepsze warunki gojenia. Jest w “trudnym” miejscu i może łatwo ulec zabrudzeniu czy zaparzeniu.
JAK?
NIECH RANA “ODDYCHA”
Od samego porodu jak najczęściej wietrz ranę. Zapewniając jej dostęp powietrza, przyspieszasz golenie i zapobiegasz pojawieniu się infekcji. Jeśli sytuacja Ci na to pozwala, spędzaj czas bez bielizny, na podkładzie, np. podczas karmienia.
Używaj bawełnianej bielizny z siatki, która pozwala ranie oddychać.
DBAJ O PRAWIDŁOWĄ HIGIENĘ
Podmywaj ranę po karmieniu – w pierwszych tygodniach, podczas ssania przez dziecko sutka, wydzielająca się oksytocyna zwiększa obkurczanie macicy, co z kolei zwiększa wydzielanie odchodów połogowych.
Podmywaj się po każdej wizycie w toalecie i delikatnie osuszaj krocze jednorazowym papierowym ręcznikiem.
Myj się pod prysznicem, przez kilka tygodni unikaj kąpieli
W RAZIE BÓLU, SCHŁADZAJ
Jeśli czujesz ból i nabrzmienie przykładaj do krocza zimne kompresy, albo masuj bliznę kostką lodu.
UNIKAJ SIEDZENIA
Przez pierwsze 2 tygodnie unikaj siedzenia, jeśli już siedzisz, użyj zwiniętego ręcznika, który możesz podłożyć sobie pod guzy kulszowe (to te duże kości pod pośladkami). Kółka poporodowe, są niewskazane – siedzenie na nich powoduje nadmierne obciążenie krocza i może zaburzyć regenerację tkanek. Pamiętaj do karmienia nie musisz siadać, wyprobuj karmienie w pozycji na boku.
WSTAWAJ PRZEZ POZYCJĘ NA CZWORAKACH
Z leżenia na plecach przekręć się na bok, a następnie podeprzyj się do pozycji na czworakach i wstań, schodząc z łóżka tyłem.
UNIKAJ ZATWARDZEŃ
Unikaj zatwardzeń, żeby nie musieć przeć w toalecie. Dużo pij i kiedy tylko możesz chwilkę się poruszaj, żeby zmobilizować jelita do pracy. Świadomy, przeponowy oddech to fantastyczny masaż dla jelit – oddychaj w ten sposób kiedy tylko znajdziesz chwilę.
W RAZIE WĄTPLIWOŚCI PROŚ O POMOC
Jeśli czujesz, że rana Cię bardzo ciągnie, powiedz o tym swojej położnej, być możne trzeba usunąć zbyt ciasny szef.
MOBILIZACJA BLIZNY
Blizna po pęknięciu krocza czy jego nacięciu, jak każda inna głęboka blizna, może tworzyć zrosty i wpływać negatywnie na ruchomość otaczających ją tkanek i wywoływać rożnego rodzaju dolegliwości. Niektóre kobiety nawet długo po porodzie odczuwają miejsce blizny jako sztywne, albo ciągnące – taką bliznę na pewno trzeba mobilizować. Innym razem, wydaje się, że po ranie nie ma śladu, ale występują inne objawy.
Częste objawy sztywnej blizny:
- Ból podczas stosunku – szczególnie na początku zbliżenia
- Ból podczas wkładania tamponu
- Ból lub nadwrażliwość podczas dotyku
- Uczucie podrażnienia przy noszeniu zbyt obcisłej bielizny
- Uczucie ciągnięcia/ dyskomfortu, które może promieniować w okolice odbytu, pośladka.
- Blizna może tez uniemożliwiać mięśniom dna miednicy odpowiednią pracę, “spinając” je po stronie, po której występuje.
Jeśli cierpisz na któreś z powyższych powinnaś mobilizować swoją bliznę.
- Umyj ręce. Usiądź wygodnie, albo połóż się na boku, lub w staniu – oprzyj jedną nogę na wannie. Pozycja ma być dla Ciebie wygodna.
- Możesz użyć naturalnego olejku, który nie podrażnia skóry – z wiesiołka, kokosowego albo oliwki.
- Wsuń do pochwy kciuk (na głębokość pierwszego paliczka – dość płytko) i przez chwilę rozciągaj tkanki w dol i do boku – tam gdzie czujesz, że potrzebujesz mobilizacji. Możesz tez spróbować rolować bliznę miedzy palcami (kciukiem od wewnątrz, a palcem wskazującym od zewnątrz).
- Możesz czuć lekki dyskomfort, ale rób to z wyczuciem i nie prowokuj bólu.Masuj bliznę nawet codziennie, np. wieczorem po prysznicu przez klika minut.
- Przy masażu, staraj nie krzywić i nie napinać -spokojnie oddychaj i pozwól się ciału rozluźnić.
UWAGA! Bliznę możesz zacząć masować, tylko i wyłącznie kiedy rana będzie już zupełnie zagojona i sucha! Jeśli po 6 tygodniach dalej się sączy, piecze i boli, zwróć się do lekarza, lub powiedz o tym swojej położnej. Masażu nie stosuj też, jeśli masz infekcję intymną.
Jeśli wszystko jest dobrze, zacznij już dziś – im wcześniej, tym lepiej. Idź za ciałem, to Ty najlepiej czujesz, które miejsce wymaga mobilizacji. Jeśli nie jesteś pewna, jak masować bliznę, albo masujesz ją, ale nie widzisz różnicy w objawach zapraszam na wizytę – wszystko dokładnie Ci wyjaśnię.