Mięśnie dna miednicy. Gdzie leżą, za co odpowiadają

Mięśnie dna miednicy (MDM),  są jedną z najbardziej aktywnych grup mięśniowych w ludzkim ciele. Mięśnie te są częścią centrum/core ciała – systemu odpowiedzialnego za głęboką stabilizacją kręgosłupa. Pracują więc cały czas, dostosowując swoje napięcie do obciążeń i pozycji, jakie przyjmujemy, zapewniając nam wydajność ruchów i bezpieczeństwo kręgosłupa.

Dno miednicy najłatwiej wyobrazić sobie jako hamaki rozpięte między kością łonową a ogonową (przód-tył),  a guzami kulszowymi (z jednej strony do drugiej). Poruszając miednicą (czyli strukturami, do których MDM się przyczepiają) – kręcąc nią koła, pochylając ją do przodu i do tyłu – odżywiasz te mięśnie i pobudzasz je do pracy.

FUNKCJE MDM

Oprócz wspomnianej wcześniej stabilizacji kręgosłupa, mięśnie dna miednicy podpierają i stabilizują znajdujące się w miednicy  narządy: pęcherz moczowy, macicę i odbytnicę.

U kobiet posiadają 3 otwory – ujście cewki moczowej, pochwy i odbytu – i są odpowiedzialne za ich zamykanie i otwieranie.

Od pracy MDM zależą nasze podstawowe funkcje życiowe związane z układem wydalniczym, pokarmowym i płciowym. Zaburzenie w obszarze dna miednicy może więc skutkować zaburzeniami związanymi z tymi układami.

Wydolne MDM to takie, które potrafią się odpowiednio napiąć, ale również rozluźnić.

Wydolny mięsień to mięsień sprężysty i elastyczny.

Nie wszystkie problemy z mięśniami dna miednicy wynikają z ich nadmiernego rozciągnięcia. W gabinecie obserwuję, że większa liczba kobiet ma problemy z działaniem MDM wynikające z ich nadmiernego napięcia!

Najczęstsze problemy związane z niewydolnością MDM:

  1. Wysiłkowe nietrzymanie moczu (przy kichaniu, kaszlu, śmiechu, podskokach)
  2. Obniżenie narządu rodnego (więcej o opadaniu narządu i objawach z nim związanych znajdziecie w tym artykule)
  3. Ból miednicy, np. ból przy współżyciu, przy badaniu ginekologicznym
  4. Zaparcia
  5. Ból kręgosłupa lędźwiowego
  6. Trudność z odbudowaniem napięcia mięśniowego w brzuchu po ciąży.
Jeśli masz którekolwiek z powyższych objawów, serdecznie zapraszam na wizytę.

O tym, jak każda z nas może w bezpieczny sposób zadbać o MDM przeczytacie w tym artykule.

O tym jakie zmiany w nawykach trzeba koniecznie wprowadzić w ramach profilaktyki zdrowia tych mięśni, albo jeśli już macie z nimi kłopoty, przeczytacie o tu.

Jeśli jesteś w połogu i chcesz zadbać o MDM, koniecznie przeczytaj.

Pozdrawiam Was i powodzenia!

M.