Jakie ćwiczenia wykonywać zaraz po cesarskim cięciu.

Jak się przygotować do cesarskiego cięcia? Poznaj ćwiczenia, które możesz wykonywać już w pierwszych godzinach po cesarce. (Jeśli przerobisz je przed porodem,  bedzie Ci latwiej)

Już  pierwszych godzinach po CC powinnaś zacząć się ruszać – ćwiczenia działają przeciwzakrzepowo (to bardzo, bardzo ważne po operacjach) i przygotują Cię do pionizacji.

Nawet jeśli Ci trudno, postaraj się zmobilizować siły – to bardzo ważne dla Twojego powrotu do sprawności.

CO ROBIC?

ODDYCHAJ

  • Jeśli umiesz oddychać przeponowo (uczyłaś się z fizjoterapeutą, lub w szkole rodzenia) skrzyżuj ręce i połóż je na bocznych żebrach, a następnie spokojnie oddychaj, tak żeby na wdechu żebra delikatnie napierały na dłonie i rozchodziły się do boku, a przy wydechu schodziły do linii pośrodkowej ciała. Oddychając, próbuj uspokoić emocje i pozbyć się napięcia, które skumulowało się w Twoim ciele.
  • Jeśli nie jesteś pewna, czy oddychasz przeponowo, albo ułożenie rąk jak wyżej nie jest możliwe, po prostu połóż jedną rękę na klatce, drugą tuż pod mostkiem i spokojnie oddychając, obserwuj przez chwilę swój oddech.

JEŚLI BOLI CIĘ GŁOWA  

Jeśli boli Cię głowa, przyłóż luźne, “miękkie” dłonie do czoła i delikatnie masuj głowę, spokojnie oddychając i starając się rozluźnić twarz.

Przez pierwsze kilka godzin nie będzie Ci wolno podnosić głowy (to ważne ze względu prewencję powikłań związanych ze znieczuleniem, tzw. zespołu popunkcyjnego), ale możesz przekręcać ją z boku na bok.  

URUCHAMIANIE GÓRNEJ POLOWY CIAŁA

Kiedy zaczniesz dochodzić do siebie, jak najwcześniej i jak najczęściej wykonaj po kilka następujących ruchów.

  • zaciskaj dłonie w pięści i je rozluźniaj 
  • wykonuj krążenia dłońmi  w obie strony
  • uginaj i prostuj łokcie
  •  na przemian doklejaj i unoś leciutko jeden i drugi bark 
  •  kiedy będziesz gotowa, spróbuj przenosić ręce za głowę

Wykonaj przynajmniej 10-15 powtórzeń każdego z ruchów. Odpocznij i kiedy będziesz gotowa, powtórz.

URUCHAMIANIE DOLNEJ POŁOWY CIAŁA

Kiedy wróci Ci czucie do dolnej polowy ciała:

  • zginaj prostuj palce u stóp   
  • zginaj i prostuj stopy w stawach skokowych – równocześnie i naprzemiennie
  • wykonuj krążenia stopami, w jedną i w drugą stronę

Jeśli nie ma przeciwwskazań – stwierdza to lekarz, który przychodzi sprawdzić jak obkurcza się macica,  zacznij wykonywać ćwiczenia, które przygotują Cię do wstania ( w razie wątpliwości, zapytaj lekarza/położną)

  • Na przemian, podciągaj jedną i drugą nogę do zgięcia, ciągnąc stopę po łóżku (jeśli podniesiesz stopę, mocniej zapracuje brzuch, a tego na razie nie chcemy).  
  • Nogi ugięte, stopy razem, kolana i uda razem lekko dociśnięte. Przenoś kolana raz na jedna raz na druga stronę. Najpierw w małym, później w coraz większym zakresie. 

PIONIZACJA

Po 6-8 godzinach czeka Cię wstawanie.  

Aby zrobić to bezpiecznie, wykonaj po kolei następujące kroki:

1.Podciągnij najpierw jedną, potem drugą nogę, ciągnąc stopę po łóżku. 

 

2.Przysuń do siebie stopy, połącz i ściśnij kolana i uda,  a następnie przenieś nogi na bok, na stronę, po której będziesz wstawać z łózka.

  

3. Przekręć barki i przejdź do leżenia na boku.

4. Podpierając się na rękach, unieś tułów i spuść nogi – już siedzisz, odpocznij sobie chwilę w tej pozycji – spokojnie pooddychaj.

5. Ze stopami opartymi na podłodze, dociskając do brzucha jedną rękę (przez ubranie, albo poduszkę), pochyl się do przodu i wstań.

Mimo, że blizna będzie Cię ciągnęła, wyprostuj się i już te pierwsze parę kroków przejdź z wyprostowanymi plecami.

POWODZENIA!

MAMO, DASZ RADĘ! 

W razie pytań, serdecznie zapraszam do kontaktu.